Ndërlidhjet

Gabimi i pilotëve po hetohet si shkak i mundshëm i aksidentit në Moskë


Avioni Sukhoi Superjet-100 i përfshirë nga flakët në aeroportin Sheremetyevo të Moskës.

Hetuesit rusë po e shyqrtojnë gabimin e pilotëve si shkak të mundshëm të djegies së një aeroplani të kompanisë Aeroflot në aeroportin Sheremetyevo të Moskës.

Dyzetenjë vetë humbën jetën pasi avioni Sukhoi Superjet-100 u përfshi nga flakët pas aterimit, më 5 maj.

Anëtarët e ekuipazhit dhe udhëtarët thanë se aeroplani u godit nga rrufeja në ajër, e cila i ndërpreu komunikimet me kontrollorët në tokë.

Gazeta ruse Kommersant citoi burime anonime të kenë thënë se pilotët bënë disa gabime përara aterimit urgjent, përfshirë uljen me rezervuar plot, në vend se të fluturonin për të shpenzuar karburantin.

Hetuesit thanë se po i shqyrtojnë të dhënat nga dy regjistruesit e fluturimit dhe se mund të duhet një javë ose më shumë kohë për të përcaktuar shkakun e aksidentit.

Zëdhënësja e Komisionit Hetimor, Svetlana Petrenko, tha se hetuesit po shqyrtojnë disa shkaqe të mundshme: aftësitë e pilotëve, kontrollorët e trafikut ajror, teknikët që kontrolluan avionin dhe motin e keq.

Ministri rus i Transportit, Jevgeny Ditrikh, tha të hënën se nuk ka arsye për të hequr nga përdorimi avionët Sukhoi Superjet-100 derisa të dalin rezultatet e hetimeve.

Lexoni edhe këtë: Moskë, 41 persona të vdekur nga djegia e aeroplanit

XS
SM
MD
LG