Ndërlidhjet

Talibanët sërish sulmojnë forcat afgane


Ilustrim

Militantët talibanë kanë sulmuar një stacion policor në Kandahar të Afganistanit, pasi një sulmues vetëvrasës aktivizoi eksplozivin në hyrje të kompleksit.

Ende nuk ka informacione për dëmet e sulmit vetëvrasës.

Baheer Ahmadi, zëdhënës i guvernatorit të Kandaharit, i tha Radios Evropa e Lirë, se disa persona të armatosur hynë brenda zyreve qëndrore të policisë dhe zhvilluan luftime me forcat e sigurisë.

Zëdhënësi i talibanëve, Zabidullah Mujahid, i tha Radios Evropa e Lirë, nga një lokacion i panjohur, se militantët e këtij grupi e kanë kryer sulmin.

Shtetet e Bashkuara në shtatorin e kaluar nisën një përpjekje të re, që të sjellin talibanët në tavolinën e bisedimeve, me qëllim që t’i jepet fundit konfliktit afgan afro 18-vjeçar – luftës më të gjatë në histori të SHBA-së.

Por talibanët ende po refuzojnë të bisedojnë me qeverinë afgane pasi e quajnë atë “kukull të perëndimit”.

XS
SM
MD
LG