Ndërlidhjet

Avionët rusë dhe sirianë vrasin së paku 15 civilë në Siri


Idlib, 2 dhjetor 2019.

Së paku 15 civilë u vranë të hënën, kur aeroplanët luftarakë rusë dhe sirianë goditën disa zona në provincën Idlib të Sirisë, bëri të ditur një grup monitorues.

Vëzhguesi Sirian i të Drejtave të Njeriut, me seli në Londër, tha se 13 njerëz janë vrarë nga sulmet në një treg në qytezën Maret al-Nouman të Idlibit - provincë që kufizohet me Turqinë dhe kontrollohet në masë të madhe nga forcat opozitare.

Vëzhguesi tha se edhe dy civilë të tjerë janë vrarë - njëri në Sarakeb dhe tjetri në al-Saraman.

Udhëheqësi i Vëzhguesit, Rami Abdel Rahman, tha se avionët rusë kanë goditur edhe zona të tjera në jug të Idlibit.

Rusia i ka ofruar mbështetje të madhe qeverisë së presidentit sirian, Bashar al-Assad, gjatë luftës civile në këtë vend, e cila ka nisur qysh në vitin 2011.

Sipas Vëzhguesit, rreth 4,775 njerëz janë vrarë - në mesin e tyre 1,224 civilë - prejse forcat e Qeverisë siriane kanë nisur një ofensivë masive në muajin prill, kundër rebelëve në provincat Hama dhe Idlib.

XS
SM
MD
LG