Ndërlidhjet

Itali: Rritet shifra e të vdekurve pë​r 19 për qind


Pamje nga Milano, Itali

Numri i të vdekurve në Itali nga koronavirusi i ri ka arritur në 2,978, duke shënuar rritje për 475 në 24 orët e fundit.

Kjo shifër njëherësh shënon rritje për 19 për qind të numrit të të vdekurve në këtë shtet, apo shifrën më të madhe brenda një dite, prej kur është raportuar për personat e parë të prekur në këtë shtet në muajin shkurt.

Italia, që është prekur më së keqi nga koronavirusi i ri, ka regjistruar 35,713 persona të prekur me këtë sëmundje, ka raportuar Agjencia për Mbrojtje Civile, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters.

Nga personat e prekur, 4,025 janë shëruar.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins në gjithë botën, në total janë: 205,452 njerëz të infektuar, 8,248 të vdekur dhe 82,091 të shëruar.

Për lajmet e reja rreth koronavirusit përcilleni edhe blogun e drejtpërdrejtë të Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG