Ndërlidhjet

Australia dhe Zelanda e Re ua ndalojnë hyrjen të huajve


Sidnej, Australi

Australia dhe Zelanda e Re do t’iu ndalojnë hyrjen të gjithë shtetasve të huaj, nisur nga e premtja, në përpjekje për të penguar përhapjen e koronavirusit.

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison, tha se urdhri do të hyjë në fuqi më 20 mars, në orën 21:00, sipas kohës lokale.

Ndalesat në Zelandën e Re do të nisin mesnatën e sotme.

Ato nuk do të vlejnë për shtetasit e Australisë, përkatësisht Zelandës së Re, për banorët me leje të përhershme qëndrimi apo për familjet e tyre.

Udhëheqësit e dy vendeve kanë thënë se kanë punuar së bashku për këto rregulla.

Të dyja vendet po ashtu i kërkojnë secilit – pavarësisht shtetësisë ose vendit nga vjen – që të vetizolohet për 14 ditë.

Australia ka mbi 600 të infektuar me koronavirus, ndërsa gjashtë pacientë atje kanë humbur jetën.

Në Zelandën e Re janë shënuar 28 raste pozitive.

XS
SM
MD
LG