Ndërlidhjet

Abe: Shtyrja e Olimpiadës mund të bëhet e pashmangshme


Japan's Prime Minister Shinzo Abe

Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, tha se shtyrja e Lojërave Olimpike Verore në Tokio mund të bëhet “e pashmangshme”, nëse gara nuk mund të zhvillohet “në formën e saj të plotë”.

Abe i bëri këto komente pasi Kanadaja u bë vendi i parë që u tërhoq nga Olimpiada, për shkak të përhapjes globale të koronavirusit.

“Nëse mbajtja e Lojërave bëhet e vështirë, mund të bëhet i pashmangshëm vendimi për shtyrjen e tyre”, tha Abe.

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar është përballur me presion në rritje për të shtyrë Olimpiadën - e cila duhet të nisë më 24 korrik dhe të zgjasë deri më 9 gusht - për shkak të shqetësimeve për shëndetin, që paraqet koronavirusi.

Gati 15,000 njerëz në gjithë botën kanë humbur jetën nga sëmundja.

Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar, Thomas Bach, ka thënë më 22 mars se vendimi se kur do të mbahen Lojërat Olimpike do të merret “brenda katër javëve të ardhshme”.

XS
SM
MD
LG