Ndërlidhjet

Turqia shton kufizimet në lëvizje pas rritjes së numrit të të infektuarve


Ilustrim.

Autoritetet turke kanë vendosur masa të reja kufizuese me qëllim të parandalimit të përhapjes së koronavirusit të ri, teksa numri i të infektuarve vazhdon të rritet shpejt.

Të dhënat e fundit tregojnë se ky shtet ka më shumë se 27,000 persona të infektuar dhe 574 të vdekur si pasojë e sëmundjes Covid-19, që shkakton koronavirusi i ri.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, ky vend tani renditet si shteti i nëntë i prekur më keq nga ky virus.

Duke komentuar të dhënat e fundit në një postim në rrjetin social, Twitter, ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, u ka bërë thirrje njerëzve “të qëndrojnë në shtëpi”, duke thënë se virusi “e merr fuqinë nga kontakti”.

Në gjithë Turqinë, 31 qytete tani janë mbyllur për gjithçka përveç trafikut të domosdoshëm, përderisa vendosja e maskave në fytyrë është kthyer në detyrim në transportin publik, në dyqane dhe hapësira tjera publike.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan u ka kërkuar njerëzve që të mbajnë distancën fizike dhe të qëndrojnë “tre hapa” larg njëri-tjetrit.

Deri më tani shkollat janë mbyllur, janë pezulluar shumë fluturime ndërkombëtare dhe është ndaluar mbajtja e ceremonive fetare dhe publike.

Mirëpo kritikët – duke përfshirë mjekët edhe politikanët opozitarë – kanë thënë se duhet bërë më shumë.

Qeveria në këtë shtet ende nuk ka marrë masë për izolim të plotë sikurse shumë vende në Bashkimin Evropian.

Të dhënat tregojnë se në nivel global, Turqia po përballet me rritjen më të shpejtë të numrit të të infektuarve.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit vizitoni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG