Ndërlidhjet

Pacientja “më e vjetër” me koronavirus lirohet nga spitali


Ilustrim.

Një gjyshe 106-vjeçare, që besohet se ka qenë pacientja më e vjetër në Britani të Madhe, e prekur me koronavirus, është shëruar nga sëmundja dhe është liruar nga spitali.

Connie Titchen është duartrokitur nga stafi pasi ka lënë spitalin një qytetin e Birmingemit pas tre javëve.

Ajo ishte shtruar në spital në mesin e muajit mars, pas dyshimeve se ka pneumoni.

Pacientja ka thënë: “Unë jam shumë shumë me fat që kam luftuar këtë virus”.

Në një deklaratë të lëshuar nga spitali, Titchen ka thënë se “mezi ka pritur” të shohë familjen e saj.

Ajo besohet se është pacientja më e vjetër, e cila është shëruar nga sëmundja Covid-19, që shkakton koronavirusi.

Deri më tani në Britaninë e Madhe janë konfirmuar 99,455 raste të prekura me koronavirusin e ri, ndërkohë që janë regjistruar 12,892 si pasojë e përhapjes së tij.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit vizitoni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG