Ndërlidhjet

Vdes një 77-vjeçar nga koronavirusi në Kosovë


Ilustrim.

Klinika Infektive në Prishtinë ka njoftuar se të premten ka vdekur edhe një pacient si pasojë e koronavirusit të ri, duke e çuar numrin total të viktimave në 28.

“Sot në ora 10:30, ka ndërruar jetë pacienti i lindur me 1943 nga Rahoveci, i cili përveç infeksionit me Covid-19 ka pasur edhe sëmundje kronike të veshkave dhe ka qenë në dializë”, është thënë në njoftim.

Kjo Klinikë, që funksionon në kuadër të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës ka njoftuar se në hapësirat e saj janë të shtrirë tetë pacientë të infektuar me sëmundjen Covid-19, që shkakton koronavirusi.

“Pesë raste janë në gjendje stabile, tre raste janë në trajtim me oksigjenoterapi dhe përkujdesje intensive”, është thënë mes tjerash në njoftim.

Në Kosovë deri më tani janë konfirmuar gjithsej 861 raste me koronavirus.

Prej tyre, 561 janë shëruar.

XS
SM
MD
LG