Ndërlidhjet

Pesë pacientë me COVID-19 vdesin nga zjarri në një spital në Rusi


Shën Petersburg, Rusi, 12 maj, 2020.

Një zjarr në një spital të Shën Petersburgut ka vrarë pesë pacientë që trajtoheshin për koronavirus.

Sipas mediave ruse, zjarri, me sa duket, ka shpërthyer nga një lidhje e shkurtër e rrymës në një ventilator.

Ministria e Emergjencave e Rusisë tha se zjarri është vënë nën kontroll dhe se 150 persona janë evakuuar nga spitali.

Nuk është e qartë se sa njerëz janë plagosur.

Të gjithë pacientët që kanë vdekur, kanë qenë të kyçur në ventilatorë.

"Ventilatorët po punojnë me kapacitete të plota. Sipas treguesve paraprakë, ata kanë qenë të mbingarkuar dhe janë përfshirë nga zjarri", tha një burim i Departamentit të Emergjencave në Shën Petersburg për agjencinë ruse të lajmeve Interfax.

Rusia ka tani numrin e tretë më të lartë të të infektuarve me koronavirus.

Mbi 221,000 njerëz atje janë prekur me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, dhe mbi 2,000 kanë vdekur.

XS
SM
MD
LG