Ndërlidhjet

San Francisko do të hapë më shumë hapësira për të pastrehët


Ilustrim.

Autoritetet në San Francisko kanë njoftuar se do të krijojnë dy “fshatra të sigurt për gjumë”, ku njerëzit e pastrehë mund të vendosin tenda, teksa praktikojnë distancimin fizik.

Qendra e parë është hapur më herët gjatë këtij muaji, pas rritjes së zemërimit për shtim të personave të pastrehë gjatë pandemisë me koronavirus.

Këto zona do të jenë të pajisura me tualete dhe hapësira për pastrim të duarve.

Sipas zyrtarëve, aty do të ofrohet edhe ushqim.

Ky qytet deri më tani ka konfirmuar 2,179 raste me koronavirus.

Në kohën e fundit është vërejtur rritje e numrit të personave që nuk kanë strehim, pasi disa prej hapësirave të ndara për këtë kategori janë në karantinë.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, SHBA-ja deri më tani ka regjistruar 1.5 milion raste me koronavirus dhe gati 92,000 të vdekur nga po ai.

Në vendin e dytë gjendet Rusia me gati 300,000 raste të konfirmuara.

XS
SM
MD
LG