Ndërlidhjet

Sllovenia raporton për një rast të ri me COVID-19


Sllovenia gjatë pandemisë.

Sllovenia ka raportuar për një rast të ri me sëmundjen COVID-19, që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Gjatë 24 orëve të kaluara në këtë vend janë testuar 256 persona.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve ka arritur në 1,469, ndërsa 107 pacientë kanë vdekur.

Në këtë vend, mesatarisht, rreth 1.000 teste ose më shumë kryhen nga e hëna në të premte, dhe rreth 500 gjatë fundjavave.

Më 15 maj Qeveria sllovene shpalli zyrtarisht fundin e epidemisë së koronavirusit duke u bërë vendi i parë në Evropë që e mori një vendim të tillë.

Masat e epidemisë u shpallën më 12 mars.

XS
SM
MD
LG