Ndërlidhjet

BIK: Kurban Bajrami nuk falet në xhami


Xhamia e Madhe në Prishtinë

Namazi i Kurban Bajramit nuk do të falet në asnjë xhami të Kosovës, bëri të ditur Bashkësia Islame e Kosovës (BIK).

Myftiu Naim Tërnava, në mesazhin e tij drejtuar besimtarëve myslimanë, tha se për shkak të gjendjes së rënduar si pasojë e koronavirusit, është marrë vendim që Kurban Bajrami të mos falet në xhami.

“Bashkësia Islame e Kosovës lajmëron të gjithë besimtarët e Republikës së Kosovës se nesër pezullohet falja e namazit të Bajramit dhe për dhjetë ditë rresht pezullohen faljet, ritet nëpër të gjitha xhamitë e Kosovës. Sigurisht, me qëllimin e vetëm: të ruhet shëndeti publik i të gjithë qytetarëve të Kosovës”, tha Tërnava.

Sipas tij, ky është një “vendim i dhimbshëm” për Bashkësinë Islame të Kosovës, mirëpo “i duhur”.

“Kemi prioritetin edhe ne si BIK që të ruajmë shëndetin publik të qytetarëve, sepse kështu na mëson Kurani”, tha Tërnava.

Këtë vendim, i pari i BIK-ut e bëri publik pasi i uroi të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit, e cila në shumicën e vendeve sivjet nis më 31 korrik.

“Si asnjë festë tjetër, festa e Bajramit shoqërohet me vizita te familja, farefisnia e miqësia, kështu që duhet kultivuar e praktikuar, mirëpo jo edhe kësaj radhe. Andaj, ju ftoj të gjithëve që, për shkak të rrezikut të përhapjes së virusit, t’i shmangim vizitat, të shmangim përshëndetjen tradicionale të Bajramit me dorë e përqafime, si dhe t’i shmangim tubimet e shumë njerëzve, qoftë në ambiente të hapura apo të mbyllura”, tha Tërnava.

“Ta festojmë Bajramin, duke lutur Zotin që t’i mëshirojë të gjithë ata që pësuan nga COVID-19 [sëmundja që e shkakton koronavirusi], të prekurve t’iu japë shërim sa më të shpejtë, ndërsa neve na mbetet që të kujdesemi që ta parandalojmë në mënyrë sa më të organizuar e më këmbëngulëse përhapjen e këtij virusi. Vëllezër e motra, kudo që jeni, duke ju uruar për festën e madhe të Bajramit, lus Zotin për shëndet, harmoni në familjet tuaja”, u shpreh Tërnava.

Qeveria e Kosovës, më 28 korrik, mori vendim për disa masa të reja, që synojnë frenimin e përhapjes së koronavirusit.

Në mesin e tyre është edhe ndalimi i “pjesëmarrjes fizike të qytetarëve në të gjitha ceremonitë dhe veprimtaritë fetare në tërë territorin e Republikës së Kosovës”.

Ditëve të fundit, numri i rasteve të reja me koronavirus në Kosovë ka qenë i lartë.

Rekordi u regjistrua të hënën, me 276 raste.

Në total, Kosova ka konfirmuar deri më 29 korrik 7,846 raste pozitive.

Prej tyre, 196 pacientë kanë vdekur dhe 4,267 janë shëruar.

XS
SM
MD
LG