Ndërlidhjet

Japoni, mbi 11 mijë viktima të konfirmuara


Zyrtarët japonezë kanë njoftuar se numri i konfirmuar i viktimave nga tërmeti dhe cunami shkatërrues ka arritur në 11,102, ndërsa 16,493 persona rezultojnë të zhdukur.

Tërmeti me magnitudë 9.0 ishte katastrofa më vdekjeprurëse që nga tërmeti i vitit 1923, nga i cili kanë humbur jetën mbi 142,000 njerëz.

Fatkeqësia e 11 marsit ka shkaktuar edhe krizën bërthamore, për shkak të dëmtimeve që ka pësuar centrali atomik në Fukushima.
XS
SM
MD
LG