Ndërlidhjet

VATIKAN


Në paraqitjen e tij me rastin e Vitit të Ri, Papa Benedikti i XVI, ka ftuar popujt e gjithë botës të punojnë për paqen. Duke iu drejtuar disa dhjetra mijëra të pranishmëve në sheshin e Shën Pjetrit, Papa ka thënë se padrejtësia, dhuna dhe terrorizmi e kanë bërë më të nevojshme se kurdo herë më parë angazhimin e përbashkët drejt paqes.
Kisha Katolike 1 janarin e shënon si Ditë Botërore të Paqes.
XS
SM
MD
LG