Ndërlidhjet

UASHINGTON


Senatori demokrat Barack Obama tha se rritja e numrit të trupave nër Irak për 15 apo 20 mijë nuk do të shënojë ndryshime. Ai i bëri këto komente pas njoftimit se presidenti George Bush do t'i drejtohet kombit të mërkurën në mbrëmje, për ta bërë publik planin e tij të ri për luftën në Irak.
"Jam takuar me presidentin javën e kaluar ku e bëra të qartë kundërshtimin tim për rritjen e numrit të trupave. Nuk mendoj se 15 apo 20 mijë ushtarë më shumë do të bëjnë ndryshim në Bagdad apo Irak. Ajo që do të bënte ndryshim është marrëveshja politike e arritur mes shiitëve, sunitëve dhe kurdëve në Irak", tha Obama.
XS
SM
MD
LG