Ndërlidhjet

PRISHTINË


Lëvizja "Vetëvendosje" e ka vlerësuar të papranueshëm planin e zotit Ahtisaari për statusin e Kosovës, duke thënë se propozimi është konkretizim i formulave serbe për zgjidhjen e statusit të Kosovës.
- Ai paraqet kontretizim, qartësim dhe saktësim të asaj që me rezolutën 1244 është quajtur autonomi substanciale. Përveç kësaj, pakoja e Ahtisaarit ndodhet brenda dy formulave serbe: autonomi brenda autonomisë dhe më shumë se autonomi e më pak se pavarësi, tha sot lideri i kësaj lëvizjeje, Albin Kurti. Ai mëtutje u shpreh se në protestën e 10 shkurtit në Prishtinë, do të marrin pjesë numër i madh i demonstruesve.
XS
SM
MD
LG