Ndërlidhjet

RAMALLAH


Presidenti i Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas tha se javën e ardhshme do të takohet me kryeministrin e Izraelit Ehud Olmert. Ai tha se në qendër të takimit do të jetë ringjallja e procesit të paqes, pas samitit të fundit arab që u mbajt në Riad.
Në samit u miratua iniciativa arabe për paqe, që bënë thirrje për njohjen e Izraelit dhe normalizimin e raporteve me të, në këmbim të tërheqjes së plotë të Izraelit nga territoret e pushtuara arabe.
XS
SM
MD
LG