Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara presin përparim për propozimin e Martti Ahtisaarit për zgjidhjen e statusit të Kosovës dhe, në këtë drejtim, do të vazhdojnë të punojnë me Rusinë, tha mbrëmë zëdhënësi i Departamentit të shtetit, Tom Casey. "Ne gjithsesi besojmë që plani i Ahtisaarit ofron rrugë të mirë për përparim, dhe përshëndesim vazhdimin e bisedimeve me Rusinë", tha zoti Casey dhe shtoi "se është e rëndësishme që të gjithë ne, përfshirë Rusinë, të mund ta mbështesim rezolutën dhe t'u ofrojmë shpresë më të mirë popujve të Kosovës dhe të Serbisë". Ai mëtutje u shpreh se "ka unitet të madh ndërmjet vendeve të BE-së dhe Shteteve të Bashkuara për nevojën e përparimit sa më të shpejtë" në zgjidhjen e statusit të Kosovës. Tom Casey tha se "i inkurajojmë rusët që të na ndihmojnë të arrijmë një zgjidhje paqësore për njërën nga krizat më të gjata në Ballkan, për të cilën sinqerisht secili beson se ka ardhur koha që të shqyrtohet në mënyrë të duhur".
XS
SM
MD
LG