Ndërlidhjet

PRETORIA


Anëtari i ekipit negociator të Kosovës, Ylber Hysa ka kërkuar nga Afrika e Jugut, vend anëtar i Këshillit të Sigurimit, ta mbështesë vendimin për miratimin e shpejtë të rezolutës për pavarësinë e Kosovës.
"Nëse Afrika e Jugut e mbështet planin atëherë kështu do të vepronin dhe vendet e tjera afrikane anëtare të Këshillit si Gana dhe Kongoja", citon e përditshmja "Businnes Day" zotin Hysa.
Më tej ai thekson se "ky do ishte hap i madh në sigurimin e 9 votave të nevojshme që të kalojë rezoluta e re", në Këshillin e Sigurimit, pasi sic ka shpjeguar Hysa, Shtetet e Bashkuara, Britania dhe Franca janë për "pavarësinë e Kosovës".
Ylber Hysa ka qëndruar në Afrikën e Jugut gjatë fundjavës.
XS
SM
MD
LG