Ndërlidhjet

BEOGRAD


Presidenti i Serbisë Boris Tadiq vlerësoi sot se zgjedhja e përfaqësusit të Partisë Radikale për kryetar të parlamentit të Serbisë "është shumë e dëmshme për interesat e shtetit".
Ndërkohë, ambasadori i Rusisë në Serbi Aleksander Aleksejev vizitoi kryetarin e posazgjedhur të parlamentit Tomisllav Nikoliq dhe tha se kjo është çështje e brendshme e Serbisë.
Lidhur me çështjen e Kosovës, Aleksejev përsëriti qëndrimin se plani i Ahtisaarit është i papranueshëm për Rusinë dhe Serbinë. Ai tha se Rusia kërkon zgjidhje kompromisi dhe vazhdimi i bisedimeve për Kosovën është i domosdoshëm.
XS
SM
MD
LG