Ndërlidhjet

NJU JORK


Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara u pajtuan sot që ta shtyjnë votimin për rezolutën për statusin e Kosovës deri pas samitit të G-tetës në Gjermani. Ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara , Zalmay Khalilzad dhe ai i Gjermanisë, Thomas Matussek, thanë se sponsorët e rezolutës vendosën që votimi të shtyhet deri sa anëtarët e
G-tetës të diskutojnë për Kosovën nesër gjatë drekës. "Do të ishte e papërshtatshme që të votohet para kësaj" ngjarjeje, tha ambasadori Khalilzad. I pyetur nga reporterët në selinë e Kombeve të Bashkuara se a pret që të votohet këtë javë, ai tha se "do të shohim se çka do të ndodhë nesër". Ambasadori gjerman, Matussek tha se "tash po i dëgjojmë rusët" pasi "ata kohë pas kohe vijnë me disa ide të reja, ne i dëgjojmë ato dhe i analizojmë me shumë kujdes, por deri tash asnjëra prej tyre nuk ishte diçka vendimtare". Ai mëtutje shfaqi shpresën se në samitin e G-tetës "do të ketë një lloj të mirëkuptimit" dhe shtoi se "nëse kjo nuk ndodhë, atëherë kuptohet aksioni kthehet këtu në Nju Jork".
XS
SM
MD
LG