Ndërlidhjet

HAGË


Tribunali i Hagës ka dënuar me 35 vjet burgim ish liderin e serbëve në Kroaci Milan Martiq, duke e shpallu7r fajtor për krimet ndaj kroatëve dhe boshnjakëve në Rajonine Kninit, në Bosnjën perendimore dhe në Zagreb në periudhën 1991-1995. "Dhoma e gjykatës e dënon Milan Martic me dënimin e vetëm prej 35 vjetësh burgim" ka thënë gjykatësi Moloto. Milan Martiq në atë kohë ishte ministër i punëve të Brendshme dhe kryetar i të ashtuquajturës Republika Serbe e Krainës.
XS
SM
MD
LG