Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Ish kryeminsitri britanik Tony Blair u emërua sot si i dërguari i bashkësisë ndërkombëtare në Lindjen e Mesme.
"Blair do mobilizojë ndihmën ndërkombëtare për palestinezët, duke punuar ngushtë me donatorët dhe strukturat ekzistuese bashkërenduese, do ndihmojë në identifikimin dhe në sigurimin e mbështetjes së nevojshme për institucionet të shtetit palestinez", tha sot zëdhënësja e Kombeve të Bashkuara Michele Montas.
Blair, i cili sot u largua zyrtarisht nga posti i kryeminsitrit që e ka mabjtur për 10 vjet, përsëriti mbështetjen për zgjidhjen e krizës ën Lindjen e Mesme përmes ekzistencës së dy shteteve atij izraelit dhe palestinez.
Por sot Blair ëshët zëvendësuar si kryeminsitër i Britanisë nga Gordon Broën.
XS
SM
MD
LG