Ndërlidhjet

BUKRSEL


Bashkimi Evropian nuk ndërlidhë bisedimet për marrëveshjen e stabilizim asociomit me Serbinë me statusin e Kosovës, ka deklaruar në Bruksel, kryetari i Komisionit Evropian Hose Manuel Barroso, pas takimit me presidentin serb Boris Tadiq. Por Baroso ka shtuar se Serbia nuk mund të bëhet anëtare e Bashkmit Evropian pa zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Ai ka shtuar se "mendon sinqerisht që e ardhmja e Serbisë është në Bashkimin Evropian, dhe jo në Rusi ose Shtetet e Bashkuara".
XS
SM
MD
LG