Ndërlidhjet

MINEAPOLIS


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, George Bush ka mbërritur në qytetin e Mineapolisit, ku të mërkurën, të paktën pesë veta e humbën jetën nga rrëzimi i një ure mbi lumin Misisipi, ndërsa tetë persona llogariten të zhdukur në vendin e aksidentit.
Bush do të njoftohet me përpjekjet për sanimin e pasojave, dhe do takojë familjarët e viktimave.
Qeveria Federale ka autorizuar rishikimin e sigurisë të mbi 700 urave të ngjashme si ajo që u rrëzua.
Përpara se të kollapsojë, inxhinerët e kishin cilësuar urën me "të meta strukturore".
XS
SM
MD
LG