Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani thotë se nuk ka për qëllim që ti pezulloj ose ngadalësoj veprimtaritë e tij bërthamore.
- Pezullimi nuk është i pranueshëm si rezultat i bisedimeve. Zoti Larijani ka konfirmuar se çështja e pezullimit nuk është logjike dhe e pranueshme. Ai ka konfirmuar se çështja e pasurimit të uraniumit është një çështje e rëndësishme për Iranin, tha sot zëdhënësi i Ministrisë së jashtme, Mohammad Ali Hosseini. Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë e tjera perëndimore dyshojnë se Irani ka program sekret për zhvillimin e armamtimit bërthamor. Irani e refuzon këtë duke thënë se programi atomik është vetëm për qëllime paqësore.
XS
SM
MD
LG