Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë në Arktik një anije, e cila duhet të përcaktojë nëse pjesa e shtratit të detit mund të konsiderohet territor amerikan.
Lundrimi katër javësh fillon të premten dhe synon ta ripërcaktojë shtratin e detit në veri të Alaskës.
Shkencëtarët thanë se misioni nuk është përgjigje ndaj vendosjes së flamurit rus nën Polin e Veriut, apo planeve kanadeze për ndërtimin e një porti në Arktik.
Besohet se shtrati i Oqeanit Arktik është i pasur me naftë dhe minerale.
XS
SM
MD
LG