Ndërlidhjet

BAGDAD


Udhëheqëisi radikal Shiit, kleriku, Moqtada al-Sadr ka shpallur supsendimin e aktiviteteve të ushtrisë së tij paramilitare "Mahdi" për gjashtë muajt e ardhshëm. Al-Sadr ka formuar ushtrinë e quajtur "Mahdi" pak pas hyrjes së trupava të SHBA-ve nw Irak në 2003.Që nga atëherë, kjo armatë u bë më e fuqishme dhe më aktive ndër grupe të armatosura Shiite.
XS
SM
MD
LG