Ndërlidhjet

KALIFORNI


Qindra mijëra njerëz, nga disa rajone të Kalifornisë, janë urdhëruar që të evakuohen për shkak të zjarrit të madh, që ka përshirë këtë shtet. Deri tash, nga zjarri ka pësuar një njeri dhe janë lënduar 17 të tjerë, ndërsa janë shkatërruar me dhjetëra ndërtesa banimi. Mijëra zjarrfikës, të dytën ditë me radhë, po bëjnë përpjekje maksimale që ta shuajnë zjarrin, i cili ka marrë shtrirje shqetësuese. "Ky është një moment tragjik për Kaliforninë", ka deklaruar guvernatori i këtij shteti, Arnold Schvarceneger.
XS
SM
MD
LG