Ndërlidhjet

KABUL


Forcat e koalicionit të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara dhe trupat afgane kanë vrarë rreth 80 militantë talebanë në provincën jugore Helmand.
Në deklaratën e ushtrisë amerikane thuhet se luftimet kanë filluar kur luftëtarët talebanë kanë sulmuar me armë zjarri dhe raketa një patrullë amerikano-afgane.
Ndërkohë, në Afganistanin lindor, në provincën Paktika, katër ushtarë afganë dhe një civil afgan janë vrarë nga një sulmues vetëvrasës në një bazë të përbashkët ushtarake amerikano-afgane.
XS
SM
MD
LG