Ndërlidhjet

BRUKSEL


"Duhet përcaktuar statusi përfundimtar i Kosovës", përfshirë mundësinë e pavarësisë, "sepse Serbia nuk është e aftë të qeverisë me Kosovën", tha presidenti i Kroacisë, Stipe Mesiq për gazetën belge, "Libre Belgique".
"Kosova ka patur lidhje të dyfishta: me Serbinë dhe me federatën jugosllave", ka thënë Mesiç. Ai ka shtuar se "regjimi i Sllobodan Millosheviqit e filloi luftën dhe gjenocidin kundër njerëzve në Kosovë, që mund të çonte në eliminimin e dy milionë njerëzve në Kosovë nëse nuk ndërhynte NATO-ja".
XS
SM
MD
LG