Ndërlidhjet

UASHINGTON


Senati amerikan miratoi shpenzimet shtesë për luftën në Irak, pa e kushtëzuar atë me vendosjen e afateve kohore për tërheqjen e trupave. Legjislacioni i ri autorizon një fond shtesë prej 190 miliardë dollarësh për luftërat në Afganistan dhe Irak.
Demokratët, që përbëjnë shumicën në Kongresin amerikan, kishin thënë se do miratonin ligjin vetëm në rast se jepeshin dhe afate kohore për tërheqjen e trupave. Presidenti Bush kishte premtuar se do t'i vinte veton cdo ligji të tillë.
XS
SM
MD
LG