Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane ka liruar 500 të burgosur në Irak përfshirë dhe 2 gazetarë irakenë të cilët i kishte ndaluar disa muaj më parë. Ushtarakët amerikanë në Bagdad thanë se lirimi i të burgosurve erdhi pasi u sqarua se ata nuk kishin lidhje me kryengritësit. Ndërkaq dy gazetarët që punonin për agjensinë Reuters, deklaruan se ishin ndaluar pa asnjë akuzë.
Ndërsa zëdhënësi i ushtrisë amerikane gjeneral Mark Kimit, tha se njëri prej tyre dyshohej si kërcënues derisa magjistrati e sqaroi çështjen. Për këtë problem ka reaguar dhe grupi i të drejtave të gazetarëve.
XS
SM
MD
LG