Ndërlidhjet

UASHINGTON


Shtetet e Bashkuara nuk besojnë se Irani qysh tani ka armë bërthamore, por rreziku se do të ndërtojnë është një nga shqetësimet më të mëdha. Kështu tha sot drejtori i zbulimit kombëtar të Shteteve të Bashkuara, John Negroponte, në përgatitje të dëshmisë para Komitetit të Senatit për Zbulimin.
"Ne gjykojmë se Teherani ndoshta ende nuk ka armë bërthamore, dhe ndoshta ende nuk e ka prodhuar materialin e domosdoshëm për këtë, por rreziku që të ndërtojë këtë armë dhe ta integrojë në raketat balistike që Irani tashmë i ka, është arsye për bregosje", tha Negroponte.
XS
SM
MD
LG