Ndërlidhjet

BRUKSEL


Lideri palestinez Mahmoud Abbas i ka bërë thirrje bashkësisë ndërkombëtare të mos i ndërpresë ndihmat për Autoritetin Palestinez.
Duke folur në Parlamentin Evropian në Strasbourg, Abbas e lëvdoi vendimin e BE-së për krijimin e një mekanizmi për financimin e territoreve palestineze.
BE-ja thotë se paratë do ta anashkalojnë Autoritetin Palestinez, përderisa Hamasi nuk heq dorë nga dhuna dhe nuk e njeh ekzistimin e Izraelit, por Abbas tha se Hamasit i duhet kohë për t'u "përshtatur".
XS
SM
MD
LG