Ndërlidhjet

HAGË


Tribunali për krime të luftës në ish Jugosllavi fillon nesër gjykimin ndaj gjashtë zyrtarëve të lartë serb, përfshirë ish presidentin, Millan Millutionoviq.Akuza i rëndon për krime kundër njerzimit dhe dëbime masive të mbi 800 mijë shqiptarëve të Kosovës,vrasjen e qindra të tjerëve, përfshirë fëmijë dhe gra si dhe keqtrajtime seksuale të kryera nga ushtarët serb në Kosovë, gjatë viteve 1998-99.
XS
SM
MD
LG