Ndërlidhjet

HAIFA/IZRAEL


Informacionet e fundit bëjnë të ditur se militantët e Hesbollahut kanë goditur prap me raketa disa ndërtesa në qytetin Haifa të Izraelit. Njoftimet e para thonë se dy persona janë plagosur.
Më herët aeroplanët luftarakë izraelitë kanë sulmuar lagjet jugore të Bejrutit. Këto sulme shkaktuan zjarr të madh në portin e këtij qyteti. Nga sulmet u vranë së paku 21 vetë, përfshirë këtu edhe tetë ushtarë libanezë, ndërsa janë plagosur afro 50 të tjerë. Ushtria izraelite ka njoftuar se ka ndërrmarur sulmet pasi predhat raketore të Hezbollahut kishin depërtuar në jug të qytetit izraelit, Haifa.
Së paku 170 njerëz janë vrarë në Liban dhe 25 në Izrael që nga fillimi i dhunës, gjashtë ditë më parë.
XS
SM
MD
LG