Ndërlidhjet

KJEV


Parlamenti i Ukrainës pritet të votojë sot për kanidaturën e Viktor Janukoviçit në postin e kryeministrit të vendit.
Janukoviç dhe kundërshtari i tij politik, presidenti aktual Viktor Jushçenko nënshkruan dje një marrëveshje në bazë të së cilës do ndërtohej dhe qeveria me një bazë të gjerë.
Jushçenko, i cili i fitoi zgjedhjet presidenciale kundër pro rusit Janukovuiç në vitin 2004 tha se marrëveshja përfshin dhe ruajtjen e drejtimit reformist të qeverisë, përfshi synimin për t'u anëtarësuar në NATO.
Julia Timoshenko, ish kryeministre dhe një nga drejtueset e revolucionit të portokalltë e ka cilësuar deklaratën në fjalë si boshe.
XS
SM
MD
LG