Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretarja amerikane e Shtetit Kondoliza Rajs tha se "shtyrja e takimit mes Bashkimit Evropian dhe Iranit tregon se Teherani nuk është i interesuar të pranojë kërkesat ndërkombëtare që të ndërpresë programet për pasurimin e uraniumit".
"Gjithmonë kemi besuar se rruga ishte tepër e qartë për iranianët – të hiqnin dorë nga pasurimi i uraniumit dhe të vazhdonin me bisedimet ose bashkësia ndërkombëtare do të ndjekë rrugën e Këshillit të Sigurimit. Është e qartë se na duhet ta çojmë çështjen sërish në Këshillin e Sigurimit", tha shefja e diplomacisë amerikane Rajs.
XS
SM
MD
LG