Ndërlidhjet

Dy dekada marsh përkujtimor nëpër rrugën e vdekjes nga Srebrenica


Dy dekada marsh përkujtimor nëpër rrugën e vdekjes nga Srebrenica
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:52 0:00

Gjatë njëzet vjetëve të fundit, në periudhën ndërmjet 8 dhe 10 korrikut, mijëra njerëz kanë ecur nëpër rrugën e vdekjes prej 100 kilometrash, të cilën, në verën e vitit 1995, e kaluan ndërmjet 12 dhe 15 mijë njerëz që po iknin nga Srebrenica. Që nga viti 2004, Marshi i Paqes organizohet për nder të viktimave të masakrës më të madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore, e cila, në vitin 2007, nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë u cilësua gjenocid i kryer nga ushtria e Republikës Sërpska. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Ibrahim Berisha)

XS
SM
MD
LG