Ndërlidhjet

GJEDNJ i kërkon Rusisë që dy britanikët e dënuar me vdekje të mos ekzekutohen


Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny merr pjesë në një seancë dëgjimore në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg. Fotografi nga arkivi.
Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny merr pjesë në një seancë dëgjimore në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut në Strasburg. Fotografi nga arkivi.

Gjykata Evropiane mbi të Drejtat e Njeriut (GJEDNJ) publikoi të mërkurën masa të parakohshme që udhëzojnë Rusinë të ndalojë zbatimin e dënimeve me vdekje ndaj dy britanikëve që u dorëzuan pasi luftuan përkrah trupave ukrainase në Ukrainën lindore.

Aiden Aslin dhe Shaun Pinner, së bashku me shtetasin maroken Saaudun Brahim, u dënuan me vdekje më 9 qershor për "veprimtari mercenare" nga e ashtuquajtura Gjykatë Supreme e Republikës Popullore të Donjeckut.

“Gjykata Evropiane vendosi ti kërkojë qeverisë ruse se dënimi me vdekje i vendosur ndaj të burgosurve të mos zbatohet," thuhej në vendimin e lëshuar më 30 qershor. Familja e Aslin ka thënë se ai dhe Pinner jetonin në Ukrainë kur shpërtheu lufta në shkurt.

U vranë në radhë për bukë: Ukrainasja kujton bombardimet ruse
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Tre burrat u kapën ndërsa luftonin në anën e Ukrainës kundër Rusisë dhe forcave të mbështetura nga Rusia, të cilat hynë në vend më 24 shkurt.

Shtetasit britanikë Aslin dhe Pinera u kapën nga forcat e mbështetura nga Rusia në Mariupol, në prill, gjatë luftimeve të ashpra për kontrollin e qytetit.

Marokeni Saadun u dorëzua në mars, derisa luftonte në një qytet të vogël midis Mariupolit dhe kryeqytetit të rajonit Donetsk.

Britania, Kombet e Bashkuara, Ukraina dhe Gjermania kanë dënuar dënimet me vdekje të dhëna ndaj ushtarëve që luftuan në krah të ushtrisë ukrainase.

XS
SM
MD
LG