Ndërlidhjet

Kosova regjistron 19 viktima dhe 703 raste të reja me koronavirus


Pamje nga një qendër testimi për koronavirus në Kosovë.
Pamje nga një qendër testimi për koronavirus në Kosovë.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të enjten janë regjistruar 19 viktima me koronavirus.

Sipas Ministrisë, në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 703 persona të infektuar me këtë virus, pas testimit të 10.851 mostrave.

Këto shifra nënkuptojnë se gjashtë për qind e personave të testuar kanë rezultuar pozitivë.

Sipas autoriteteve 2.255 persona janë shëruar derisa 20.652 persona janë ende aktivë në koronavirus.

Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar mbi 154.000 raste të infektimit.

Prej tyre 2.728 persona kanë vdekur.

Prej nisjes së fushatës së vaksinimit 338.147 persona janë vaksinuar plotësisht kundër këtij virusi derisa 637.132 persona kanë marrë dozën e parë.

Deri më 9 shtator në orën 15:00 është vaksinuar 18.8 për qind e popullsisë së përgjithshme.

XS
SM
MD
LG