Ndërlidhjet

Turqia ndryshon emër, kërkon të njihet zyrtarisht si ‘Türkiye’


Avionët luftarakë turq gjatë paradës ushtarake të mbajtur në Ankara. Foto nga arkivi

Ministri i jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu i dërgoi të mërkurën një letër Organizatës së Kombeve të Bashkuara duke kërkuar zyrtarisht që vendi i tij të njihet me emrin “Türkiye”.

Vendimi shihet si pjesë e një nisme nga Ankaraja për të riemërtuar vendin dhe për ta shkëputur emrin aktual nga përkthimi i anglishtes që nënkupton zogun, (gjeldeti) dhe nga disa konotacione negative që lidhen me të.

Sipas agjencisë së lajmeve shtetërore turke, zëdhënësi i sekretarit të përgjithshëm të OKB-së konfirmoi marrjen e letrës më herët gjatë ditës së mërkurë.

Qeveria e Presidentit Recep Tayyip Erdogan ka kërkuar me ngulm që emri i njohur ndërkombëtarisht Turqi të ndryshohet në "Türkiye" (tur-ki-jei) siç shkruhet dhe shqiptohet në turqisht. Vendi e quajti veten "Türkiye" në 1923 pas shpalljes së pavarësisë.

Në dhjetor, Erdogan urdhëroi përdorimin e "Türkiye" për të përfaqësuar më mirë kulturën dhe vlerat turke, duke përfshirë kërkesën që "Made in Türkiye" të përdoret në vend të "Made in Turkey" në produktet e eksportuara. Ministritë turke filluan të përdorin "Türkiye" në dokumentet zyrtare.

Në fillim të këtij viti, qeveria publikoi gjithashtu një video promovuese si pjesë e përpjekjeve të saj për të ndryshuar emrin e saj në anglisht. Videoja tregon turistë nga e gjithë bota duke thënë "Hello Türkiye" në destinacione të famshme.

Drejtoria e Komunikimeve e Presidencës Turke tha se nisi fushatën "për të promovuar në mënyrë më efektive përdorimin e 'Türkiye' si emri kombëtar dhe ndërkombëtar i vendit në platformat ndërkombëtare".

Nuk është e pazakontë për shtetet të ndërrojnë emrin e tyre. Në vitin 2020, Holanda hoqi dorë nga ky emër dhe tashmë njihet zyrtarisht si “The Netherlands". Përpara kësaj, Maqedonia e ndryshoi emrin në Maqedoni e Veriut për shkak të përplasjeve politike me Greqinë.

Më herët në histori, Irani quhej Persia, Siam që tashmë njihet si Tajlandë dhe Rhodesia u riemërua në vitet 1990 n Zimbabve.

XS
SM
MD
LG