Ndërlidhjet

Të paktën tre persona u vranë pasi 13 raketa ruse goditën Ukrainën qendrore


Raketa Kalibr me bazë në det është lëshuar gjatë stërvitjeve 'The Thunder' Rusi, 17 tetor 2019.
Raketa Kalibr me bazë në det është lëshuar gjatë stërvitjeve 'The Thunder' Rusi, 17 tetor 2019.

Të paktën tre persona u vranë pas goditjes së trembëdhjetë raketave ruse një fushë ajrore ushtarake dhe infrastrukturë hekurudhore në rajonin qendror të Ukrainës, Kirohovrad, herët më 23 korrik, tha guvernatori rajonal.

"Nëntë ushtarakë ukrainas u plagosën dhe një ushtarak vdiq. Së pari, dy roje të një nënstacioni elektrik u vranë", tha Andriy Raikovych, kreu i Administratës Ushtarake Rajonale.

Kryeqyteti i provincës, Kropyvnytskyi, ishte shënjestruar nga tetë raketa lundrimi Kalibr të shkrepura nga deti dhe pesë raketa me rreze të gjatë Kh-22 të shkrepura nga avioni, shkroi Raikovych në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Një lagje ka mbetur pa energji elektrike. Punonjësit e shpëtimit po punonin në zonat e prekura, shtoi zyrtari.

Luftimet e ashpra janë zhvilluar në 48 orët e fundit në provincën jugore Kherson, ku trupat ukrainase vazhduan ofensivën e tyre kundër forcave ruse, tha inteligjenca ushtarake britanike më 23 korrik.

“Linjat e furnizimit të forcave ruse në perëndim të lumit janë gjithnjë e më të rrezikuara”, tha Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

XS
SM
MD
LG