Ndërlidhjet

SHBA dërgon 5 milionë vaksina anti-COVID në Egjipt dhe Nigeri


Një dozë e vaksinës Pfizer. Foto ilustrim.

Shtetet e Bashkuara dërguan të enjten në Egjipt dhe Nigeri afro 5.2 milionë doza të vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë Pfizer, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë për AFP.

Dërgesat janë pjesë e një fushate globale donacionesh nga Shtetet e Bashkuara.

Më shumë se 400 milionë doza janë dërguar tashmë, prej 1.1 miliard sa ishte objektivi.

Zyrtari i Shtëpisë së Bardhë tha se rreth 3 milionë doza të vaksinës Pfizer janë dërguar në Nigeri dhe mbi 2 milionë doza të tjera në Egjipt.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera që prodhojnë vaksina kundër sëmundjes COVID-19, janë kritikuar se nuk kanë bërë sa duhet për të zbutur përhapjen globale të virusit.

Sidoqoftë, zyrtari amerikan tha se “administrata Biden e kupton se për t’i dhënë fund kësaj pandemie, duhet të eliminohet në mbarë botën”.

Sipas Universitetit Johns Hopkins, pak më pak se 29 për qind e popullsisë së Egjiptit është plotësisht e vaksinuar. Mbi 23 mijë njerëz kanë vdekur nga koronavirusi në Egjipt.

Ndërsa në Nigeri, vetëm 2.7 për qind e popullsisë është vaksinuar plotësisht, kurse janë raportuar mbi 3 mijë vdekje.

XS
SM
MD
LG