Ndërlidhjet

Kalifornia mbetet nën guvernatorin demokrat


Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom.
Guvernatori i Kalifornisë, Gavin Newsom.

Qytetarët e shtetit të Kalifornisë në SHBA votuan me shumicë dërrmuese për guvernatorin e tyre demokrat, Gavin Newsom, duke refuzuar përpjekjet e republikanëve për ta rrëzuar atë.

Republikanët i kanë thirrur zgjedhjet e posaçme kryesisht për shkak të mënyrës së menaxhimit të pandemisë së koronavirusit.

Newsom ka urdhëruar detyrimin për veshje të maskës dhe izolimin e qytetarëve.

Me shumicën e votave të numëruara, rrjetet televizive NBC dhe CNN parashikuan fitoren e Newsomit me rreth dy të tretat e votave.

Miliona qytetarë votuan me postë, duke mundësuar numërimin e shpejtë të votave, menjëherë pas mbylljes së votimit.

Përpara se të hapej votimi, rivali kryesor i Newsomit, Larry Elder, tha se votat janë manipuluar.

Kalifornia është shteti më i populluar i SHBA-së.

Newsom ndodhet në vitin e tretë të mandatit të tij katërvjeçar.

Presidenti amerikan, Joe Biden, dhe nënpresidentja Kamala Harris kanë bërë fushatë me të përpara zgjedhjeve.

XS
SM
MD
LG