Ndërlidhjet

IKSHPK: 18 të shëruar dhe 11 raste me koronavirus


Qendra Klinike Universitare e Kosovës

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar se të dielën (3 maj) në Kosovë janë shëruar edhe 18 persona nga koronavirusi i ri.

Numri i përgjithshëm i të shëruarve ka arritur në 381.

Ndërkaq, nga 171 testime që janë bërë gjatë 24 orëve të fundit, me koronavirusin e ri janë diagnostikuar gjithsej 11 raste.

"Rastet pozitive janë raste kontakti nga: komuna e Mitrovicës së Jugut 5 raste nga komuna e Prizrenit 3 raste dhe Leposaviq 3 raste", thuhet në njoftimin e Institutit.

Bazuar në të dhënat e fundit, numri i përgjithshëm i të infektuarve në Kosovë, ka arritur në 851.

Autoritetet në Kosovë kanë shpallur gjendje emergjente për shëndetin publik me qëllim të parandalimit të përhapjes së sëmundjes Covid-19.

Për më shumë lajme rreth koronavirusit përcilleni blogun e Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG