Ndërlidhjet

Putin dekoron aktorin amerikan, Steven Seagal


Aktori amerikan, Steven Seagal.
Aktori amerikan, Steven Seagal.

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka dhënë dekoratë shtetërore Steven Seagal, aktor amerikan, i cili po ashtu ka shtetësi ruse.

Ndarja e Urdhrit të Miqësisë për aktorin amerikan u njoftua përmes ueb-faqes së Qeverisë ruse. Ky urdhër nderon qytetarët që Rusia konsideron se kanë kontribuar për përmirësimin e marrëdhënieve ndërkombëtare.

Seagal ka qenë mbështetës i zëshëm i aneksimit të Krimesë nga Rusia më 2014. Ai vitin e kaluar kishte vizituar qytetin ukrainas të Olenivkës, nën kontrollin rus. Në këtë qytet dhjetëra të burgosur ukrainas të luftës raportohet se janë vrarë në një sulm, për të cilin Rusia dhe Ukraina kanë fajësuar njëra-tjetrën.

Më 2018, Seagal ishte emëruar nga Ministria e Jashtme ruse si i dërguar humanitar në Shtetet e Bashkuara dhe Japoni.

XS
SM
MD
LG