Ndërlidhjet

Britania mbyll shkollat “deri në njoftimin e radhës”


Ilustrim.

Të gjitha shkollat në Britani do të mbyllen nga e premtja “deri në njoftimin e radhës”, ka thënë Ministri britanik i Edukimit, Gavin Williamson.

Ndërkohë kryeministri britanik, Boris Johnson ka thënë se qeveria është duke shqyrtuar secilën mundësi, kur është pyetur nëse do të merren masa më të ashpra për ta izoluar Londrën, pas përhapjes së koronavirusit të ri.

Ai u ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin grumbullimet.

Si shpërndahet COVID-19 dhe si ta mbroni veten kundër tij?

Deri më tani 104 persona kanë vdekur nga ky virus në Britani derisa mbi 2,642 të tjerë janë infektuar me këtë sëmundje.

Sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins në gjithë botën, në total janë: 205,452 njerëz të infektuar, 8,248 të vdekur dhe 82,091 të shëruar.

Për lajmet e reja rreth koronavirusit përcilleni edhe blogun e drejtpërdrejtë të Radios Evropa e Lirë.

XS
SM
MD
LG